Amasya Üniversitesi ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) arasında Yabancı Öğrenci Sınavı'na (YÖS) yönelik iş birliğini kapsayan protokol imzalandı.

OMÜ Rektörlüğünde imzalanan protokol metnine; Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı ve OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, imza attı.

Dsc _4438

Protokol; üniversitelerin ön lisans ve lisans programlarına uluslararası öğrenci başvuru ve değerlendirme işlemlerinde izlenecek yol, ortak ilke ve esasların düzenlenmesi, Türkiye’deki eğitim seçeneklerinin etkin biçimde tanıtılması ve Türkiye’ye olan akademik ilginin arttırılması ile Türk üniversitelerindeki uluslararası öğrenci sayısının arttırılması hedefleniyor.

İmzalanan protokolle OMÜ-YÖS'ün sorularının hazırlanması, basılması, sınav merkezlerinin ayarlanması, gerekli tanıtım, duyuru ve ilanların yapılması gibi işlemler OMÜ tarafından yürütülecek.

Bir yıl geçerli olacak protokolle uluslararası öğrenci alımında OMÜ-YÖS ilk yerleştirmede taraflarca tek sınav olarak kabul edilecek. OMÜ-YÖS sonuçlarına göre yapılacak tercih başvurularında üniversite, yüksekokul, fakülte ve bölüm kontenjanları uluslararası öğrencilerin tercihine eşit şartlarda açık olacak ve sınav sonuçlarına göre uluslararası öğrencilerin yapmış oldukları tercihler OMÜ tarafından ilgili üniversitenin kontenjanına doğrudan yerleştirilecek. 

Dsc _4425

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı; her iki üniversitenin iş birliğinin önemine vurgu yaparak “OMÜ ailesine teşekkür ediyoruz. Çünkü OMÜ çok büyük bir aile. Bu ailenin temsilcisi hocamız Prof. Dr. Yavuz Ünal’ın da üniversitemize bu anlamda vereceği destek bizi ziyadesiyle memnun edecek. OMÜ’nün 80 merkezde yapmış olduğu sınavdan Amasya Üniversitesinin öğrenci alması bizim açımızdan mutluluk verici bir olay. Dolayısıyla biz hem öğrencilerimizin profillerini dünya açısından düşündüğümüzde çok zenginleştireceğiz hem de üniversitemizin tanınması ve gelişimine katkı sağlamış olacağız.” diye konuştu. 

OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal; iki üniversitenin birlikte hareket ederek kendi öz kaynaklarını sağlıklı kullanılabilmesinin önemine dikkat çekerek uluslararası öğrenci alımında OMÜ-YÖS'ün geçerli olacağı bir protokol imzaladıklarını söyledi.

Rektör Ünal, “Doğrudan eğitimi hedefleyen ve buraya geldiğinde iyi bir eğitim alıp kendi ülkesine döndüğünde de aldığı eğitimle ülkesinin; siyasetine, ekonomisine, eğitimine katkı sağlayacak bireyler yetiştirmeyi arzu ediyoruz. Sadece sınav çerçevesinde değil, bu iş birliğini Amasya Üniversitesi ile özellikle Ar-Ge bağlamında sürmesini de arzu ediyoruz.” dedi.

 

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü